BARTIN
Genel Bilgiler
Nasıl Gidilir?
Tarihçe, Coğrafya
Ne Yenir?
Yapmadan Dönme!
Önemli Telefonlar
 
BARTIN - TARİHÇE, COĞRAFYA

 

TARİHÇE

 

Bartın, Karadeniz Bölgesi’nin bati bölümünde yer almaktadir. Bartin ve çevresine ilk yerlesenler hakkinda kesin bilgiler bulunmamakla beraber, yörenin ilk yerlesenlerinin yöreye M.Ö. 14. yüzyilda gelen Gaskalar oldugu düsünülmektedir.

 

Hitit Imparatorlugu’nun önemli bir güç haline gelmeye baslamasiyla beraber bölgedeki Gaska hâkimiyeti sona ermistir. Hitit Imparatorlugu’nun yikilmasindan sonra Lydialilar, Persler, Makedonyalilar, Bithynia Kralligi ve Romalilar yöreye hâkim olmuslardir. Roma döneminde, Bartin’in askeri ve ekonomik nedenlerden dolayi önem kazandigi bilinmektedir. Roma Imparatorlugu M.S. 395’te ikiye ayrildiginda yörenin Dogu Roma topraklari içerisinde kaldigi görülür. Bu dönemden sonra yörede Bizans etkinliginin sürdügü, 13. yüzyilda Türklerin Anadolu’ya gelmesinden sonra Bartin ve çevresinin Candarogullari Beyligi’nin hâkimiyetine girdigi bilinmektedir.

1395’te Yildirim Bayezid, Bartin’i Candarogullari Beyligi’nden almakla beraber Amasra’da bulunan Ceneviz kolonisi tesirini sürdürmüs, Amasra 1460 yilinda Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanli hâkimiyetine geçmistir.

Bartin, 1924’te Zonguldak’in ilçesi, 1991’de ise il olmustur.

 

COĞRAFYA

Ortalama yüksekliğin 2500 metre olduğu Bartın'da, sahilden iç kısma doğru göreceli yükseltilerden Küre dağları en önemlisidir. Bartın'a ismini veren Bartın nehri (Parthenious) 14 kilometre uzunluktadır. Uluyayla, Ardıç, Kalkanlı ve Zoni (Arıt) ilin önemli yaylalarıdır.

Bartın'ın yüzde 46'sını ormanlar oluşturur. Bartın'da kışları yağışlı, yazları ılıman geçen Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir.


 

 

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Resmi Web Sitesi

 

Copyright © 2005-2006 Turkiye-Online.net :: Discovery Holiday Homes